sevana.pl

lifestyle, biznes, motoryzacja

sprawdzenie auta po vin
Motoryzacja

Sprawdzenie auta po VIN – dlaczego jest to tak ważne?

Każdy kierowca doskonale wie, jak trudne jest kupienie używanego samochodu. Często jest to prawdziwa loteria, ponieważ nigdy nie wiadomo, co do końca działo się wcześniej z danym autem. Mógł być dobrze serwisowany i mało użytkowany, lecz równie dobrze mógł brać udział w wypadku czy też powodzi. Jak się jednak okazuje, wiele z tych wątpliwości da się rozwiać przy pomocy numeru VIN. Czym taki numer jest, a także, do czego może konkretnie służyć?

Czym jest numer VIN?

Każdy z nas przy narodzinach otrzymał swój własny numer pesel. Jak się okazuje, również samochód w chwili, gdy zostaje wyprodukowany, otrzymuje podobny numer, który nazywany jest numerem VIN.
Numer VIN z reguły umieszczony jest w podszybiu auta, lecz równie dobrze może znajdować się także przy silniku lub na specjalnej tabliczce na wewnętrznym słupku auta. Jakie zawiera informacje? Na pierwszy rzut oka jest to losowy ciąg znaków, lecz jeśli tylko wie się, jak go odszyfrować, w numerze VIN znaleźć można takie informacje, jak marka i model danego pojazdu, jego rocznik, silnik czy też nawet zawarte w nim wyposażenie oraz kolor auta. Jest to więc numer, w którym kryje się wszystko o danym pojeździe.

Sprawdzenie auta po VIN

Jak więc widać, w teorii numer VIN jest naprawdę istotną sprawą dla każdego posiadacza auta, lecz przede wszystkim dla jego potencjalnego kupca. Jak sprawdzić numer VIN i z jakiego powodu jest on tak ważny?
Numer VIN można sprawdzić na dwa sposoby. Po pierwsze można udać się do autoryzowanego serwisu danego producenta i tam za odpowiednią opłatą pracownik sprawdzi podany numer VIN w bazie danych. Drugim dobrym sposobem jest sprawdzenie numeru samodzielnie poprzez wyszukanie go na odpowiedniej stronie internetowej. Zwykle taka usługa również nieco kosztuje, lecz na pewno zdecydowanie mniej niż w przypadku sprawdzenia numeru w ASO.
Dlaczego jednak warto taki numer sprawdzić przed zakupieniem danego samochodu? Co konkretnie się dzięki temu zyskuje? Jak można się łatwo domyślić, sprawdzenie numeru VIN auta pozwoli dokonać jego bardzo precyzyjnej weryfikacji. Uzyskując informacje o takich sprawach, jak wyposażenie czy też kolor auta, możliwe jest upewnienie się w najbardziej podstawowy sposób, czy ma się do czynienia z tym autem, które podane jest w numerze. Pozwoli to przede wszystkim wykluczyć, czy dane auto zostało skradzione, a po drugie, czy dokonywane w nim były jakieś zmiany wyposażenia, które mogłyby świadczyć o niepewnej przeszłości auta. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, że numer VIN pozwoli sprawdzić, jakie dane auto ma przebieg, jakie były w nim dokonywane naprawy i akcje serwisowe.