Tutaj jesteś

Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

27 października 2021 Zdrowie zapalenie spojówek


Zapalenie spojówek to powszechnie występująca dolegliwość, która związana jest z zapaleniem błony śluzowej powieki. Z uwagi na to, że spojówki stanowiące rolę ochronną oka mogą ulegać podrażnieniom wymagają starannej pielęgnacji oraz właściwej profilaktyki.

Przyczyny zapalenia spojówek

Choroba, która może mieć podłoże infekcyjne lub nieinfekcyjne. Wśród przyczyn zapalenia spojówek o podłożu zakaźnym wymienić należy przede wszystkim: wirusy, bakterie, w tym: gronkowce, paciorkowce lub pneumokoki, a także związki chemiczne znajdujące się w otoczeniu, kurz, pyłki roślinne, składniki kosmetyków, dym tytoniowy, nadmierną ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz przyjmowane leki.

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek mogą obejmować przekrwienie, zaczerwienie, obrzęk spojówek oraz pojawienie się ropnej wydzieliny. Ponadto, zapaleniu spojówek może towarzyszyć: światłowstręt, pieczenie oraz świąd.

Rodzaje zapalenia spojówek

Z uwagi na podłoże zapalenia spojówek wymienia się wirusowe, bakteryjne oraz nieinfekcyjne zapalenie spojówek.

Wirusowe zapalenie spojówek

Towarzyszy ono zwykle ogólnym infekcjom wirusowym lub może przebiegać samodzielnie. W pierwszym wypadku skorelowane jest z pojawieniem się na przykład grypy, w drugim – zakażenie może nastąpić na skutek korzystania ze wspólnego ręcznika z osobą chorą. Zazwyczaj wirusowe zapalnie spojówek ustępuje samoistnie i nie wymaga konsultacji lekarskiej.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Chorobie o podłożu bakteryjnym towarzyszy ropna wydzielina. Ma ona poważniejszy przebieg, może przejść w formę przewleką oraz wymaga przepisanej przez lekarza antybiotykoterapii.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek

Zakażenie występuje gównie u noworodków i związane jest infekcją po kontakcie z bakteriami zlokalizowanymi w drogach rodnych chorej kobiety. W celu uniknięcia zakażenia stosuje się profilaktykę okołoporodową w postaci zakrapiania oczu dziecka roztworem azotanu srebra lub maścią z erytromycyną o działaniu bakteriobójczym.

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek o podłożu alergicznym lub też na następujące wskutek podrażnienia w związku z działaniem na przykład promieniowania słonecznego.

Diagnostyka i leczenie zapalenia spojówek

Diagnostyka zapalenia spojówek obejmuje wywiad medyczny oraz badanie okulistyczne. W uzasadnionych wypadkach może również uwzględniać badanie bakteriologiczne. Leczenie prowadzone jest w oparciu o krople do oczu, maści lub antybiotyki. Ponadto, podczas leczenia w wybranych przypadkach można zastosować domowe sposoby w tym: napar z rumianku lub świetlika. Profilaktyka polega na eliminowaniu czynnika drażniącego oraz dbaniu o codzienną higienę oczu, w tym stosowanie tak zwanych sztucznych łez.

Hurtownie dentystyczne

Redakcja sevana.pl

Witamy na Sevana.pl – serwisie, który łączy pasję do nowoczesnego stylu życia z rzetelnymi informacjami z różnych dziedzin. Jesteśmy grupą entuzjastów, dla których ważne jest dostarczanie czytelnikom wartościowych treści i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?