sevana.pl

lifestyle, biznes, motoryzacja

ból w klatce piersiowej
Lifestyle

Ból w klatce piersiowej – co może oznaczać?

Każdy doskonale wie, że organizm różnymi sposobami wysyła nam sygnały, co się z nim niedobrego dzieje. Najbardziej charakterystycznym objawem jest oczywiście ból, który może pojawiać się w głowie, brzuchu, czy też choćby nawet kostce, jeśli zostanie ona skręcona. Czasem jednak pojawia się także ból w klatce piersiowej, którego źródło trudno jest odnaleźć. Warto więc wiedzieć, czym się on charakteryzuje, a co najważniejsze czego może być objawem.

Najczęstsze objawy bólu w klatce piersiowej

Specjaliści klasyfikują ból w klatce piersiowej jako niecharakterystyczny, a to oznacza, że może przybierać różne rodzaje. Co więcej, może znajdować się w różnych miejscach, a także różne może być jego nasilenie.
Pomimo jednak tego przyjmuje się, że bólowi w klatce piersiowej towarzyszyć mogą takie objawy, jak pieczenie za mostkiem, pogorszenie samopoczucia, lęk i niepokój, a także duszności. Bardzo często pojawiają się także zaburzenia rytmu serca, trudności z wykonywaniem oddechu, zgaga, a także przyspieszony oddech. Oczywiście wiele objawów może dotyczyć także układu pokarmowego, co oznaczać będzie wymioty, nudności, brak apetytu oraz intensywne odbijanie się. Rzecz jasna pojawić się mogą także zawroty głowy i wzmożona potliwość.

Jaka może być przyczyna bólu w klatce piersiowej?

Jak zatem widać po powyższym opisie, ilość różnego rodzaju objawów, a także ich intensywność jest naprawdę ogromna. Nic więc dziwnego, że tak trudno jest dokładnie powiedzieć, co może być źródłem pojawiającego się bólu w klatce piersiowej.
Mimo to jednak można wymienić kilka najczęstszych przyczyn tego zjawiska. Warto się zapoznać z tym opisem, ponieważ wiele z dolegliwości jest niezagrażająca życiu i nie stanowi większego problemu, lecz są i takie, które mogą potencjalnie przyczynić się nawet do śmierci. Jakie zatem mogą być powody pojawiającego się bólu w klatce piersiowej?

Najczęstszym powodem takiego odczucia jest zwykły nerwoból. Jest to nacisk jednego nerwu na drugi, który nie stanowi na ogół większego niebezpieczeństwa i po pewny czasie samoistnie zanika.
Innego typu powodem jest jednak zaburzenie pracy żołądka. W tym wypadku najczęściej dochodzi do bólu za mostkiem, wymiotów, nudności oraz pieczenia. Tego typu dolegliwości również nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, lecz są po prostu bardzo nieprzyjemne.
Zupełnie innego kalibru jest najpoważniejszy powód bólu w klatce piersiowej, czyli zawał mięśnia sercowego. Jest to niedokrwienie serca, które powoduje jego uszkodzenie, a w efekcie tego nawet zatrzymanie jego pracy. Jak wiadomo może się to zakończyć nawet śmiercią.