sevana.pl

lifestyle, biznes, motoryzacja

wzmacniacz sygnału gsm
Internet

Co to jest wzmacniacz sygnału GSM?

Wiele osób szczególnie w mniejszych miejscowościach boryka się ze słabym sygnałem GSM. Skąd to wynika i jak można temu zapobiec?

Słaby sygnał GSM

Każdy sygnał GSM ma swój zasięg. Na jego jakość wpływa oddalenie od stacji bazowej. Czasami problemem są góry lub nawet niewielkie wzniesienia, które powodują, że zasięg sieci nie dociera do danego domu. Oczywiście zdarzają się także czasowe problemy, które wynikają z awarii lub konserwacji poszczególnych stacji bazowych. Każdy z tych problemów powoduje, że ciężko jest porozmawiać z kimś przez telefon. Czasami zasięgu nie ma w ogóle i telefon działa tylko w trybie awaryjnym. Jest to dość uciążliwe. Ale jest rozwiązanie, które może temu zaradzić. Jest to wzmacniacz sygnału GSM.

Wzmacniacz sygnału GSM – jak działa?

Wzmacniacze sygnału GSM są dla wielu osób ratunkiem, szczególnie w małych miejscowościach wzniesionych na terenie górzystym. Jest to świetna recepta na problemy ze zbyt słabym sygnałem GSM. Wzmacniacz działa na zasadzie przechwycenia nadawanego sygnału. Po przechwyceniu sygnał jest powtarzany, ale we wzmocnionej postaci. Dzięki temu zasięg jest znacznie lepszy i można swobodnie używać telefonu i Internetu. Jedynym problemem jest to, że czasami takie urządzenie może powodować zakłócenia u sąsiadów. Dlatego przed zakupem i zainstalowanie wzmacniacza, należy sprawdzić, czy urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty i spełnia odpowiednie wymogi techniczne. Wówczas taki sprzęt nie będzie szkodliwy dla pozostałych użytkowników sieci.

Czy każdy może zamontować wzmacniacz sygnału GSM?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych urządzeń, które mają za zadanie wzmocnić sygnał GSM. Można takie urządzenie zamontować na ścianie w pokoju, w aucie lub w innym miejscu, w którym sygnał GSM jest słaby. Oczywiście należy dokładnie sprawdzić parametry takiego urządzenia, czyli na jakiej powierzchni on działa i z jakimi sieciami współpracuje. Jednak należy uważać, gdyż zamontowanie takiego urządzenia jest niezgodne z prawem. Za zamontowanie wzmacniacza GSM nielegalnie i bez pozwolenia można dostać mandat w wysokości nawet 1000 złotych. Grozi za to także kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Skąd te kary skoro urządzenia są do kupienia w Internecie? Kary wynikają z tego, że urządzenia te negatywnie wpływają na odbiór sygnału przez innych użytkowników sieci. Wzmacniacze sygnału mają zasięg czasami nawet do 1,5 kilometra, a więc może on znacząco pogorszyć sygnał wielu mieszkańcom okolicznych budynków.