Tutaj jesteś

Światłowód kabel: jaki wybrać do internetu?

22 grudnia 2021 Internet światłowód kabel


Chcesz korzystać z jeszcze szybszego internetu? Sprawdź, czy w Twojej okolicy dostępny jest internet światłowodowy. Aby cieszyć się z błyskawicznego przesyłu, duże znaczenie ma wybór odpowiednich kabli światłowodowych. O czym warto pamiętać przy ich zakupie?

Czym jest internet światłowodowy?

Obecnie internet światłowodowy jest bardzo popularny i dostępny jest w wielu lokalizacjach u ogólnopolskich i lokalnych dostawców internetu. Podstawą jego działania są kable światłowodowe.

Światłowodem nazywa się rodzaj kabla, w którym jako nośnik danych występuje światło. Do jego wykonania używane są włókna szklane oraz tworzywa sztuczne. Tego typu kable pozwalają na bardzo szybki przesył danych, są trwałe i mają niską podatność na zakłócenia.

Internet światłowodowy może być dostarczony do nieruchomości na kilka sposobów:
– FTTC (Fiber To The Cabinet) – kabel światłowodowy dochodzi do szafy rozdzielczej przed budynkiem,
– FTTB (Fiber To The Building) – kabel doprowadzony jest do budynku – zwykle maksymalna prędkość w tej technologii to 1 Gb na sekundę,
– FTTH (Fiber To The Home) – kabel może docierać bezpośrednio do lokalu – jest to najszybsza opcja z prędkością dochodzącą nawet do 10 Gb na sekundę.

Jaki kabel do internetu światłowodowego wybrać?

Do urządzeń wykorzystujących technologię jak światłowód kabel musi zostać odpowiednio dopasowany. Dobór właściwego typu kabla sieciowego ma bardzo duże znaczenie dla stabilności i prędkości internetu światłowodowego.

Wyróżnia się różne typy kabli światłowodowych: jednomodowe (SMF), wielomodowe (MMF), warstwowe, paskowe czy włókniste.

Do internetu najczęściej wykorzystuje się kable światłowodowe jednomodowe simplex o złączach SC/APC – SC/APC. Tego typu kable określane są także jako patchcord.

Gdy kabel ma być zastosowany na zewnątrz, na przykład zakopany w ziemi, by doprowadzić internet do domu, stosuje się specjalne kable zewnętrzne typu DAC (ang. Direct Access Cable).

Dokładne informacje o tym, jaki typ kabla światłowodowego potrzebny jest do podłączenia sieci, można uzyskać od dostawcy internetu.

Gdzie jeszcze stosuje się kable światłowodowe?

Poza podłączeniem internetu przez światłowód kabel tego typu stosowany jest także w innych urządzeniach, między innymi:
– Sieciach telefonicznych,
– Sieciach telewizji przemysłowej – CCTV,
– Telewizji,
– Przełącznicach.

Kabel światłowodowy – ile kosztuje?

Koszt kabla światłowodowego zależy od jego typu i długości. Ceny za kable sieciowe o długości 3 metrów rozpoczynają się od około 15 złotych.

Kable światłowodowe można zakupić w wielu sklepach. Najszerszy wybór gotowych kabli i kabli na metry czeka w sklepach internetowych.

Hurtownie dentystyczne

Redakcja sevana.pl

Witamy na Sevana.pl – serwisie, który łączy pasję do nowoczesnego stylu życia z rzetelnymi informacjami z różnych dziedzin. Jesteśmy grupą entuzjastów, dla których ważne jest dostarczanie czytelnikom wartościowych treści i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?