sevana.pl

lifestyle, biznes, motoryzacja

ubywa płynu chłodniczego
Lifestyle

Dlaczego ubywa płynu chłodniczego?

Każdy kierowca doskonale wie, że w jego aucie obecna jest naprawdę spora ilość różnego rodzaju płynów. Najbardziej podstawowym jest oczywiście paliwo, którego spalanie powoduje, że silnik może działać. Oprócz tego w silniku krąży jeszcze olej, hamulce działają dzięki płynowi hamulcowemu, a skrzynia biegów w swoim wnętrzu również kryje olej. Jak się jednak okazuje, w silniku obecny jest jeszcze jeden płyn, czyli chłodniczy. Problem robi się wtedy, gdy zaczyna go ubywać.

Dlaczego płyn chłodniczy jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, z jakiego powodu ubywa płynu chłodniczego i jak poradzić sobie z tym problemem, najpierw trzeba dokładnie zdać sobie sprawę z tego, do czego płyn ten jest potrzebny.
Jak każdy powinien wiedzieć, silnik w wyniku pracy generuje się ogromna ilość ciepła. Temperatura jest tak wysoka, że już po kilkunastu minutach działania silnik może się zagrzać i z tego powodu zatrzymać. Nie dochodzi jednak do tego, ponieważ w silniku krąży miniaturowymi kanalikami płyn chłodniczy, który odbiera z niego ciepło, a następnie przekazuje je do chłodnicy, gdzie jest wypromieniowywane do atmosfery.

Jakie mogą być przyczyny ubywania płynu chłodniczego?

Jak więc widać, płyn chłodniczy ma naprawdę poważną rolę do odegrania w samochodzie. Nic więc dziwnego, że ogromnym problemem jest sytuacja, gdy zaczyna go ubywać. Jaki może być tego powód?
Podstawowym powodem znikającego z układu płynu chłodniczego, jest mechaniczne uszkodzenie chłodnicy. Umieszczona jest ona na samym przodzie auta, gdzie stosunkowo łatwo o uszkodzenie w wyniku uderzenia np. kamieniem.
Innego typu często spotykaną awarią układu chłodniczego, jest rozszczelnienie się jednego z przewodów łączących silnik z chłodnicą. W wyniku takiego rozszczelnienia, które nastąpić może np. z powodu starości gumowego przewodu, z układu zaczyna wyciekać płyn.
Bardzo poważnym powodem ubywającego płynu chłodniczego jest uszkodzenie uszczelki pod głowicą silnika, przez co płyn chłodniczy trafia do silnika i zostaje spalony razem z paliwem. Można to dość łatwo rozpoznać po charakterystycznym kolorze spalin wydobywających się z rury wydechowej.

Jak naprawić problem z ubywającym płynem chłodniczym?

Ostatnią sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w przypadku ubywania płynu chłodniczego, to co należy w przypadku wykrycia takiego ubytku zrobić. Jakie są zalecenia co do tego?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że kontynuowanie jazdy bez płynu chłodniczego to szybka droga do poważnego uszkodzenia silnika. Dlatego też od razu, gdy taki problem się wykryje, najlepiej zatrzymać auto i zadzwonić po pomoc drogową, która odholuje pojazd do warsztatu. Tam usterka zostanie znaleziona i usunięta.