Tutaj jesteś

Jak inwestować w akcje? Czym różni się spekulacja od inwestowania długoterminowego?

19 stycznia 2023 Lifestyle Jak inwestować w akcje

Inwestowanie w akcje to forma inwestycji, która przyciąga osoby, które pragną uchronić posiadany kapitał przed inflacją. Wynika to z faktu, że pozwala osiągnąć zdecydowanie wyższą stopę zwrotu niż depozyty bankowe. Na czym dokładnie polega? Jak zacząć inwestować w akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inwestowanie w akcje – na czym to polega?

Inwestowanie w akcje to zdecydowanie najpopularniejsza forma gry na giełdzie, która sprowadza się do zakupu akcji emitowanych przez spółki akcyjne bądź komandytowo-akcyjne w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Zysk jest w tym przypadku wynikiem wzrost wartości akcji, co sprawia, że przed ich zakupem należy przeprowadzić odpowiednie analizy umożliwiające wytypowanie spółek, których akcje mogą w przyszłości zdrożeć. Istotne jest także obranie strategii, którą może być zarówno spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe), jak i inwestowanie długoterminowe. Oba rozwiązania mogą być naprawdę skuteczne, a różnica między nimi nie sprowadza się jedynie do horyzontu czasowego inwestycji, co zostanie opisane w dalszej części tego artykułu.

Jak zacząć inwestować w akcje?

Każdy, kto chciałby zacząć inwestować w akcje powinien otworzyć sobie konto maklerskie, korzystając tym samym z oferty jednego z brokerów. W tym miejscu warto podkreślić jednak, że wybór brokera powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ poszczególne oferty mogą różnić się pod wieloma względami. Najważniejszą z nich są oczywiście możliwości inwestycyjne, ponieważ broker może udostępniać możliwość inwestowania nie tylko w akcje GPW, ale również te, które są notowane na wielu innych światowych giełdach. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze konta maklerskiego? Istotne kwestie zostały przedstawione w artykule szczegółowo rozjaśniającym mechanizmy gry na giełdzie.

Czym różni się spekulacja od inwestowania długoterminowego?

Jak już wspomniano inwestowanie w akcje może przyjąć formę zarówno spekulacji, jak i inwestowania długoterminowego, a obie strategie mogą być równie skuteczne i różnią się nie tylko horyzontem czasowym inwestycji. Odmienne są bowiem również narzędzia wykorzystywane przez inwestora. W przypadku spekulacji zastosowanie znajduje analiza techniczna, która skupia się na analizie wykresów historycznych, co pozwala skutecznie wyłapywać i wykorzystywać pojawiające się trendy. Inwestowanie długoterminowe opiera się natomiast na analizie fundamentalnej, która bazując na makroekonomii pozwala oszacować, czy akcje danej spółki są właściwie wycenione. Co jeszcze różni oba podejścia? Przede wszystkim specyfika inwestowania, ponieważ spekulanci muszą na bieżąco śledzić notowania giełdowe, a co za tym idzie poświęcać dużo czasu na inwestowanie. Inwestorzy długoterminowi analizę swojego portfela przeprowadzają natomiast z reguły raz na kilka miesięcy, co sprawia, że w ich przypadku giełda jest z reguły dodatkowym zajęciem.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje z punktu widzenia technicznego nie jest specjalnie trudne. Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego rachunku maklerskiego oraz obranie właściwej strategii.

Materiał zewnętrzny

Hurtownie dentystyczne

Redakcja sevana.pl

Witamy na Sevana.pl – serwisie, który łączy pasję do nowoczesnego stylu życia z rzetelnymi informacjami z różnych dziedzin. Jesteśmy grupą entuzjastów, dla których ważne jest dostarczanie czytelnikom wartościowych treści i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co oznacza ornat

Co oznacza ornat?

22 listopada 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?