Tutaj jesteś

Urlop na żądanie – najważniejsze informacje

8 listopada 2021 Biznes urlop na żądanie ile dni


Każdy, kto pracuje powinien wiedzieć czym jest urlop na żądanie, jak należy go zgłosić i czy pracodawca może odmówić. Na te pytania odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Urlop na żądanie ile dni można wziąć?

Podstawa prawna, która określa czym jest urlop na żądanie to Kodeks Pracy. W artykule 167(2) określone jest, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Pracownik może w ciągu roku skorzystać z tego prawa 4 razy, czyli może wziąć nie więcej jak 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik mus zgłosić urlop na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia tegoż urlopu. 4 dni w roku kalendarzowym dotyczą wszystkich pracodawców, czyli jeśli pracownik pozostaje w kilku stosunkach pracy, to nie może on przekroczyć i tak 4 dni w roku.

Czym jest urlop na żądanie i jak jest płatny?

W Kodeksie Pracy znajdują się różne rodzaje urlopów. Jest to urlop wypoczynkowy, wychowawczy, bezpłatny i okolicznościowy. Nie wyróżnia się urlopu na żądanie, gdyż jest on traktowany jako urlop wypoczynkowy. Ale nie oznacza to, że pracownikowi zwiększa się wymiar urlopu wypoczynkowego. Urlop na żądanie zaliczany jest to urlopu wypoczynkowego, ale musi zostać inaczej zgłoszony. Z racji tego, że jest to urlop wypoczynkowy, to zapłata jest taka sama jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Czyli taki dzień płatny jest 100% wynagrodzenia.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie

Kodeks Pracy określa, że pracodawca jeśli zostanie poinformowany najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu na żądanie zobowiązany jest udzielić pracownikowi tego urlopu. Oczywiście w wymiarze maksymalnie 4 dni w roku kalendarzowym. Pracownik musi pamiętać, że nie jest to dodatkowy urlop. Wlicza się on do urlopu wypoczynkowego i jeśli urlop wypoczynkowy zostanie wykorzystany w ciągu roku, to urlop na żądanie nie będzie mógł być wzięty. Oczywiście wzięcie urlopu na żądanie nie zawsze się opłaca. Każdy pracownik powinien przemyśleć tę sytuację i wziąć pod uwagę stosunki z pracodawcą. Nie zawsze nie przyjście do pracy zgłoszone na ostatnią chwilę jest mile widziane nie tylko przez szefa, ale także przez współpracowników, szczególnie w momencie rozpoczęcia nowej pracy. Pracownik chcący wziąć urlop na żądanie musi także otrzymać aprobatę pracodawcy. Jeśli urlop nie zostanie zaakceptowany, to pozostanie w domu i nie przyjście do pracy może być nieprzyjemne w skutkach. Jest to wówczas działanie na własną rękę i narusza obowiązki pracownika wobec pracodawcy określone w Kodeksie Pracy.

Hurtownie dentystyczne

Redakcja sevana.pl

Witamy na Sevana.pl – serwisie, który łączy pasję do nowoczesnego stylu życia z rzetelnymi informacjami z różnych dziedzin. Jesteśmy grupą entuzjastów, dla których ważne jest dostarczanie czytelnikom wartościowych treści i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?