Tutaj jesteś

Wypadanie włosów – poznaj jego najczęstsze przyczyny

4 listopada 2021 Zdrowie wypadanie włosów


Włosy wypadają codziennie, jeśli więc proces ten nie ulega nasileniu, nie powinien stanowić również powodu do niepokoju. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że często wypadają one garściami, a po czesaniu na szczotce i grzebieniu pozostaje ich zdecydowanie za dużo, aby można było zignorować taki stan rzeczy. Warto więc poznać czynniki odpowiadające za wypadanie włosów i na tej podstawie móc określić, z jak poważnym problemem mamy do czynienia.

Hormonalne wypadanie włosów

Istnieją dwa typy hormonów mających wpływ na kondycję włosów, a tym samym również odpowiadające, przynajmniej częściowo, za ich nadmierne wypadanie. Są to androgeny i estrogeny. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z hormonami płciowymi produkowanymi przez jądra i korę nadnerczy u panów oraz przez jajniki i korę nadnerczy u pań. To właśnie androgeny przyczyniają się do najczęściej występującej postaci łysienia opisywanej zresztą właśnie jako łysienie androgenowe. Przyczyniają się do miniaturyzacji mieszków włosowych. Te z czasem zanikają, to zaś wiąże się z utratą włosów.
Nieco inaczej działają estrogeny. Te kobiece hormony kojarzone przede wszystkim z ciążą mają działanie ochronne. Niestety, poziom estrogenów nie zawsze jest wysoki. Spada zarówno po porodzie, jak i po menopauzie, oba okresy w kobiecym życiu są więc często kojarzone właśnie z wypadaniem włosów w szybszym niż zazwyczaj tempie.

łysienie fizjologiczne

W pewnych okresach naszego życia łysienie jest całkiem naturalnym zjawiskiem. Właśnie wtedy mówimy o łysieniu fizjologicznym. W ciągu całego naszego życia ze zjawiskiem tym możemy spotkać się nawet trzy razy. Pierwszym przypadkiem jest łysienie telogenowe obserwowane u noworodków. To właśnie w tym czasie wypadają włosy meszkowe, a ich miejsce zajmują te, które czasem określa się mianem „dorosłych”. Wiele osób wspomina jednak, że intensywny okres wypadania włosów był możliwy do zauważenia, gdy miały one kilkanaście lat. Fachowo nazywa się go nastolatkowym przerzedzeniem włosów i nie musi pojawić się u każdego. Dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców, choć to właśnie u tych ostatnich daje o sobie znać częściej. Ostatnim przykładem fizjologicznego wypadania włosów jest łysienie menopauzalne, a więc te, do którego dochodzi w konsekwencji spadku poziomu estrogenów w kobiecym organizmie. Oczywiście, nawet pomiędzy tymi etapami gęstość włosów może się zmieniać. Za wypadanie włosów odpowiada przede wszystkim wiek, choć włosom nie sprzyja także nieprawidłowa pielęgnacja, niewłaściwa dieta oraz częste zabiegi stylizacyjne.

Hurtownie dentystyczne

Redakcja sevana.pl

Witamy na Sevana.pl – serwisie, który łączy pasję do nowoczesnego stylu życia z rzetelnymi informacjami z różnych dziedzin. Jesteśmy grupą entuzjastów, dla których ważne jest dostarczanie czytelnikom wartościowych treści i inspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?